לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

התמקדות בהריון
חמוטל שפיצר, מנחת קורס התמקדות וסדנת התמקדות לתומכות לידה
 

בתקופת ההריון כל אישה עוברת שינויים גופניים ורגשיים רבים. שינויים אלה יוצרים בתוכה תחושות חדשות, תנודות בין התרגשות ושמחה לבין עייפות ובלבול. מהי התמקדות ואיך היא יכולה לעזור?

התחלה קסומה
דיפאק צ'ופרה כותב בספרו "התחלות קסומות, חיים מופלאים":
"הריון הוא הזדמנות יקרה מפז לנתיב שיוביל אותך אל האמיתות האינטימיות ביותר של גופך ונשמתך...
...כאשר את במגע עם החוויה הפנימית שעולה בך, כך את יכולה לתקשר עם גופך בצורה מודעת ובהירה".

בתקופת ההריון כל אישה עוברת שינויים גופניים ורגשיים רבים. שינויים אלה יוצרים בתוכה תחושות חדשות, תנודות בין התרגשות ושמחה לבין עייפות ובלבול.

בנוסף, צצות שאלות רבות שהאישה מתמודדת איתן : האם ההריון יעבור בשלום? האם העובר יתפתח כמו שצריך, איך אתמודד עם התינוק? מה לעשות עם מצבי הרוח המטלטלים? וכמובן שאלות וחששות סביב הלידה: האם יש בכוחי לעמוד בכאב העז? איך אדע לזהות את הצירים? האם לבחור בלידה טבעית או רגילה? ועוד ועוד...

החוויה הכללית של אישה בהריון עלולה להיות חוסר ודאות וסוג של איבוד שליטה על הגוף על החיים ועל העתיד.

מתוך יומן של אישה בחודש החמישי להריונה:
" זה לא תלוי בי. מהרגע הראשון זה היה ככה. לא היה לי שום מושג מתי זה יגיע, איך ארגיש שאגלה, האם זה ימשיך ויחזיק, האם זה בן או בת. זה לא תלוי בי, כמה גדולה הבטן שלי תהיה ואיך זה יהיה עבורי להתעגל ולתפוח.
אני לא יכולה לראות אותה, לא יכולה לגעת בה, ללטף לה את הראש ולשאול אותה אם היא צריכה משהו. אני יכולה רק לאפשר לה לגדול בתוך בטני בדממה.
נדרשת ממני הרבה מאוד סבלנות שלא תמיד אני מוצאת בתוכי. לעיתים הפתיל קצר, ממש קצרצר עד שאני מרגישה חסרת שליטה, משוללת רסן, כמו אריה כלוא בכלוב...
...בלי שום הכנה מוקדמת באות להן הדמעות... אבל למה את בוכה? לא יודעת...
...ההורמונים הם השולטים, הם אלה שמחליטים עלי...."

התמקדות
התמקדות הינה שיטה פשוטה ויעילה שפותחה בשנות ה- 60 באוניברסיטת שיקגו, על ידי יוג'ין ג'נדלין, פסיכולוג ופילוסוף. שיטת התמקדת מלמדת כיצד להקשיב לקול הפנימי ולתחושות הבטן, ובכך להיות בקשר עם תבונה עמוקה השוכנת בגופנו.

מקובל לחשוב שאנו יכולים להתייעץ עם גופנו לגבי מה שעלינו לאכול ולגבי כמות התרגול הגופני הדרושה לנו, אך להתייחס רק לתחומים אלה זו פשוט ראייה צרה. למעשה, הגוף יכול לסייע לנו בתחומים רבים נוספים.

הגוף שלנו נושא בתוכו ידע על האופן בו אנו חיים את חיינו, מה עלינו לעשות כדי להיות נאמנים לעצמנו, מהם הדברים שאנו מעריכים ומאמינים בהם, אילו אנשים שאנו באים עמם במגע מרפים את ידינו ואילו מוציאים את הטוב מאיתנו. ויותר מזה, גופנו יודע מהו הצעד הבא שיביא לנו סיפוק ושלווה.

התמקדות בהריון ולידה
בראש ובראשונה, התמקדות מאפשרת לאישה ההרה להתיידד עם גופה המשתנה ללא הרף, ולהיות קשובה לשלל הרגשות והתחושות שעולות בה. היא מאפשרת לה להכיל בתוכה את מה שעולה מבלי להיות מוצפת. בכך היא יוצרת תחושת איזון ורגיעה.

התועלת הנוספת והמשמעותית של ההתמקדות היא בלימוד האישה כיצד להקשיב לגופה ולהבין את המסרים שהוא שולח לה, וכך להכיר את צרכיה העמוקים ביותר.

התמקדות במהלך הריון, לקראת הלידה ובמהלכה, מסייעת לאישה ליצור יחסי אמון עם גופה, ולסמוך על תבונתו העמוקה והמדויקת, והיא מקנה תחושת יציבות ושליטה בתוך חוסר וודאות ואי ידיעה. החיבור פנימה מאפשר לה להישאר בטוחה וממוקדת, במיוחד במקרים בהם היא נתקלת בקולות חיצוניים ש"יודעים" עבורה ויוצרים בלבול.

ההתמקדות מסייעת לאישה להיות אחד עם גופה, ומחזירה לה את האמון בערוץ הפנימי, שיודע הכי נכון ומדויק עבורה.

קטע מתוך יומנה של אישה שנעזרה בשיטת ההתמקדות במהלך ההריון ובלידה עצמה:
"במהלך כל ההריון הקפדתי להתמקד אחת לשבוע. זו הייתה חוויה גופנית ונפשית מרתקת עבורי. בכל התמקדות, ולא חשוב באיזה נושא או שאלה התמקדתי, הרחם היה מאד נוכח. כמו היה חלק מממני, שדרש את מקומו וחיווה דעתו ותחושתו בכל נושא בו בחרתי להתמקד. ככל שתהליך ההתמקדות הפך להיות לטבע שני שלי, כך גם היכולת להבין תחושות גופניות ולחוות אותן תוך קבלה ואמפטיה התחדדה. זה הפך את ההריון לחוויה מאד משמעותית עבורי.
כאשר התמקדתי על הלידה, היה מסר ברור מהגוף על הצורך לשחרר, להקשיב. הדבר המרכזי שהגוף רצה ממני זו הקשבה ואמפטיה ועלה גם חשש שאהפוך את כל הלידה לסיוט. החלטתי להקשיב לגוף ולשחרר. לא הייתי בטוחה מה זה אומר, אבל מרגע שהקשבתי, כבר הרבה פחות חששתי מן הלידה. התמלאתי ציפייה לקראת ההתמודדות.
החוויה הייתה אדירה. מעולם לא הרגשתי מחוברת יותר לגוף שלי וללב שלי כמו בשעות הארוכות הללו. לא הרגשתי כאב, הרגשתי עוצמה גופנית והרגשתי רצון של משהו פנימי להשתחרר החוצה. בשלב מסוים במהלך הלידה היינו צריכים לקבל החלטה אם לעבור לניתוח קיסרי או לא , כי היה חשש שחבל הטבור נכרך לה סביב הצוואר. גם בשאלה זו התמקדתי. ראיתי אותה בבירור. המילה "ניתוח" הרגישה נכון בגוף, הביאה הקלה משמעותית לתחושות המורגשות החזקות שהיו לי בלב באותם רגעים. בשעה 12:00 נכנסתי לחדר ניתוח, ובשעה 12:20 נולדה ביתי".

דולה ממקדת
שיטת ההתמקדות עובדת בשניים. ישנו ממקד ומתמקד. קל יותר להתמקד כאשר יש מישהו שנמצא איתך ועוזר לך לשאול שאלות ולהוביל את תהליך ההתמקדות.

במקרה של אישה בהריון, דולה או מלווה תוכל לתמוך ביולדת בסוג כזה של הקשבה פנימית, ולהעניק לה כלי אפקטיבי ובעל עוצמה, שיסייע לה לעבור את ההריון והלידה כחוויה משמעותית וקלה יותר.
 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט