לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

מונה מתחילה מחדש

כל הדברים המשמעותיים בחייה של מונה קורים בחודש ניסן, המציין חירות וגאולה, זה החודש בו נפטרה בתה פז מסרטן בגזע המוח, החודש בו אביה נפטר וגם החודש בו החליטה לעשות מעשה ולהגשים את חלומה הישן להקים חווה טיפולית באמצעות בעלי חיים. את הדרך החדשה היא התחילה בלימודים במכללת מהות.

"אני הולכת עם הלב שלי, להגשים חלום", מסבירה מונה. "אני בנאדם של אדמה ואני צריכה להתרחק מהקידמה וללכת לעבוד את האדמה".

מי את, מונה?

אין תושב הרצליה שלא מכיר את מונה חן טוב. רבים מהתושבים עברו אצלה בקיוסק, שוחחו איתה וקיבלו משפט 'ליום טוב' כפי שהיא נוהגת לחלק. עבורם, מונה היא לא רק בעלת הקיוסק השכונתי, היא גם אישיות. "בשנת 1987 הקמתי את הקיוסק שלי והייתי חלוצה בתחום. באותה תקופה העולם שלנו הפך להיות אינטנסיבי והתחלנו לחיות ללא הפסקה. הבנתי שאם אנשים חיים סביב שעון שלא נעצר, צריך לספק להם שירות סביב השעון ולפתוח קיוסק שיהיה פתוח 24 שעות".

מההתחלה היא באותו בניין ברחוב סוקולוב. "כבר בהתחלה המקום עבד טוב ולכן, יהודים כמו יהודים ראו שהרעיון מצליח ורצו גם. כך, יותר ויותר מקומות דומים נפתחו בעיר. כתוצאה מכך, החלטתי להרחיב את המקום ולהעניק שירות טוב יותר ורחב יותר ולהפוך את המקום לסוג של סופר בו אפשר למצוא הכול. הענקתי לאנשים תחושה של בית, של חברים. כל אדם שנכנס הנה יצא עם פתק עליו 'משפט ליום טוב'. אנשים אוהבים להיכנס לכאן כי הם מרגישים רצויים".

אחרי 25 שנים, המקום של מונה חן טוב כבר מזמן הפך להיות סמל בקרב תושבי השרון בכלל ותושבי הרצליה בפרט.

"אני חושבת שאנשים פשוט אהבו את התקשורת שלי איתם. אני אישה שחוסכת במסכות ואנשים אוהבים את זה. בקיוסק הכרתי המון סוגים של בני אדם וכל אדם הוא חוויה בפני עצמו. אני מאוד אוהבת לשמוע סיפורים ואנשים נהנים לספר לי אותם. היה בחור שכל בוקר היה לוקח קופסת סיגריות ופתק של יום טוב שאני מחלקת בחנות וכל פעם הוא היה מחזיר לי משפט של יום טוב משלו. אחד המשפטים שאני זוכרת ממנו: 'לא צריך לדחוף שיכור, הוא כבר ייפול לבד'".

פז
הרצון לגרום לאחרים לחייך גם במקום העבודה וגם מחוץ לו צמח אצל חן טוב מתוך טרגדיה אישית שחוותה. היא איבדה את בתה הקטנה פז כתוצאה מגידול בגזע המוח, כשהייתה בת חמש וחצי בלבד.

"בשנת 1995 פזי הייתה רק בת שלוש והחלה לה פזילה בעין, כאבי ראש והקאות", היא משחזרת בכאב, "לקחתי אותה לבדיקות שנראו אז כבדיקות שגרתיות. המליצו לנתח את הפזילה, אבל אני הרגשתי שמשהו רע עובר על הילדה הזו. התעקשתי על בדיקות נוספות, עד שלבסוף התגלה הגידול בגזע המוח".

מונה נדדה עם בתה במשך שנתיים וחצי בין הבית לבית חולים תל השומר. שנתיים וחצי של מאבק שכלל כימותרפיה והקרנות. "חודש לפני שהיא נפטרה הילדה שלי הפסיקה לחייך ובאותו היום ביקשתי מבורא עולם שישחרר אותה, שיגאל אותה, כמה שיותר מהר".

שינוי כיוון
ההחלטה של מונה להתחיל פרק חדש בחיים בגיל 52 התקבלה בשלבים. השלב הראשון היה לפני שנה, לאחר שאביה נפטר. "לפני שנה בדיוק, בסוף חג הפסח, התחלתי תהליך שיקום משל עצמי", מספרת מונה, "אבי נפטר וכשישבתי בשבעה הסתכלתי על חיי והבנתי שאני נמצאת במקום שלא טוב לי להיות בו. מהשבעה של אבא שלי החלטתי שאני הביתה, לחיים שהיו לי, לא חוזרת ואכן לא חזרתי".

מונה החליטה לעזוב הכול ולצאת למסע שלה. "השארתי את הכול כמו שהוא. שכרתי לעצמי דירה עם הבן שלי והמשכתי לנהל את העסק, כשאני יודעת ומרגישה שמשהו בוער בי".
ביום בו נכנסה לדירה החדשה הבינה מה היא רוצה לעשות בשארית חייה. "יצאתי לרחוב וראיתי מכר שלי מסתובב עם הכלב שלו. ליטפתי את הכלב ואמרתי לו שגם אני רוצה אחד כזה. הוא לקח אותי לגינה שלו ופתאום יצא אליי כלב בוקסר בן שנה. זו הייתה אהבה ממבט ראשון. באותו הרגע, בלי לחשוב פעמיים, לקחתי את הרצועה שלו ואמרתי לו 'בוא איתי, אתה שלי'".

אהבה לכלבים
החיבור עם הכלב החדש הוא מה שהוביל אותה לצעד הגדול אותו היא מתכננת. "כשלקחתי את הכלב החל תהליך של התקשרות בינינו. הרגשתי שהוא מורה דרך עבורי, שהוא הגיע כדי לרפא אותי ואת הקשיים שלי. פתאום זה נחת עליי. החלטתי שהיום, בגיל 52, אני רוצה לשנות כיוון ומה שאני רוצה לעשות בשארית חיי זה לאלף כלבים. לעבוד עם כלבים ועם בני אדם, לעשות משהו מיוחד וטוב עבור אחרים ועבור הנפש שלי".

וכמו בכל צעד של מונה, היא מסתערת עליו במלוא כוחה. היא נרשמה ללימודי כלבנות טיפולית במכללת "מהות" בחסות השתלמויות בר אילן והחלה לפתח את התחביב. "במהלך הלימודים הבנתי שבעל חיים יכול לעשות כל כך הרבה עבור בני אדם. אפילו לשקם משפחה שלמה. החלטתי, יהיה מה שיהיה, אני אקח את הדברים שלי, אצא מהרצליה ואקים בשתי ידיי את החלום שלי".

מונה כבר מתכננת איך ייראה ביתה החדש ומה הוא יכלול. את הניצוץ בעיניה בזמן שהיא מדברת על זה, אי אפשר להסתיר. "אני רואה חווה טיפולית ענקית שכוללת מקום לשיקום כלבים, מרכז לטיפול באנשים, משפחות וילדים, וטרינריה, פנסיון לכלבים, מרפאת שיניים, מספרה, בריכה טיפולית. אני יודעת שמגוון האוכלוסייה יוכל להיעזר בחווה הזו כי כלבים יכולים לעזור לבני אדם במגוון דרכים. הם נותנים לנו פידבק אמיתי והמקום שאני אקים יהיה מרכז שיקום לאדם ולכלב".

להתחיל מחדש
"המקום הזה, אליו אני רוצה ללכת, הכיוון החדש בחיי, הוא תהליך השיקום הפרטי שלי לאחר האובדן של בתי, האובדן של אבי, לאחר מעגל של זוגיות לא טובה. במסגרת התהליך אני רוצה לעזור לאחרים ולהעניק גם להם את בעל החיים שיראה להם את הדרך. אני המטופלת הראשונה בפרויקט שלי ואני מקווה שאצליח בטיפולם של אחרים".

לימודי אילוף וטיפול בעזרת כלבים

לקריאת הכתבה המקורית לחצו כאן


מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט