לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

קונסטלציה משפחתית ומערכתית
יובל כרמי ורונית קורץ, מנחי סדנאות קונסטלציה מערכתית
 


קונסטלציה מערכתית מאפשרת למפות באופן ברור ומהיר גורמים שונים. הקונסטלציה המערכתית חושפת דינאמיקות נסתרות המשבשות את זרימת החיים וגורמות לנו להפרעות שונות ומשונות, ומארגנת אותן מחדש לזרימת אנרגיה חיובית ואוהבת.

הקונסטלציה עוסקת בעיקר ביחסים שבין האדם למעגלי השייכות שלו, במשפחה ובחברה, ומתאימה להתמודדות, פתרון וריפוי של נושאים שונים, פשוטים או מורכבים, במערכות יחסים, קריירה ומימוש עצמי, מחושים וסימפטומים שונים, ברמה הפיסית וברמה הנפשית גם יחד. כמו כן מיושמת שיטת הקונסטלציה לפתרון בעיות ולקידום בארגונים שונים ובעסקים. הקונסטלציה מתאימה גם להתמודדות עם בעיות כרוניות וקשיים שלא נפתרו בדרכים אחרות ומביאה לפתרונן.

כאשר משתתף בסדנא עובד על נושא מסוים, חברי הקבוצה האחרים מהווים נציגים לנושאים ולדמויות מרכזיות בחייו. בתהליך העבודה נוצר סדר חדש בין הנושאים השונים, והבעיה "משתחררת". זהו תהליך עצמתי וחווייתי, לכל המשתתפים והתוצאות תמיד מפתיעות לטובה.

מפתח גישת הקונסטלציה, ברט הלינגר, ביסס אותה על תורות מתחומים רבים, בהם גשטלט, פסיכודרמה, טיפול משפחתי, תורת המערכות ועוד. העבודה בסדנאות קונסטלציה מתבססת על העקרון של קיום שדה ידע אוניברסלי. העמדת הנציגים השונים של חיי המשתתפים במרחב מביאה את הידע הקשור לשדה הרחב של חיינו, על כל ההקשרים ומערכות היחסים שלנו, בעבר ובהווה.

לפניכם מספר דוגמאות לעקרונות שיטת הקונסטלציה המשפחתית

1. עקרון ההכללה. דבר אינו הולך לאיבוד והכל שייך. בני משפחה שנפטרו, עוברים שהופלו, דמויות שהוחרמו או הוקצו, ורגשות מודחקים ועוד, מוחזרים למערכת אליה הם שייכים.

2. חווית הנציגים ש"לא עובדים". המשתתפים המשחקים את הנציגים השונים של חיי המשתתף העובר תהליך, עוברים בעצמם תהליך של הרחבת מודעות כתוצאה מהשתתתפותם בתהליך. לדוגמא: אשה שהייתה בתפקיד נציגת הסבא של אחת המשתתפות, חזרה לאחר שבועיים וסיפרה כי יחסה לבעלה השתנה כתוצאה מהחוויה.

3. העברה בין דורית. אנו יורשים תכונות אופי, דפוסי התנהגות, יחס לדברים שונים, פחדים, ודפוסי קשר בין אישיים, מהמשפחה שלנו לדורותיה. הפסיכולוג הידוע יונג פרץ דיבר על הלא מודע הקולקטיבי, ארכיטיפים ומיתוסים של התרבות שאנו נושאים בתוכנו, שגם לו יש חלק חשוב בעיצוב האישיות.
שלוש דוגמאות להעברה בין דורית:
1. העברה גופנית: ג', בן 35, סובל מתחושת קור כרוני בגוף. בסדנה שהתקיימה בקיץ הוא לבש גופיה ו חולצה חמה ומעליהן סוודר. אימו ילידת פולין ואביו יליד ישראל. בתהליך קונסטלציה מורכב נעשתה עבודה הן על אילן היוחסין משני הצדדים. ג' חש קור רגשי משושלת אביו, וקרבה לשושלת אמו. בתהליך הקונסטלציה התברר שהסבתא ואחותה שהו כילדות בשלג, בקור עז, והאחות נפטרה כתוצאה מכך. האינפורמציה עלתה מהנציגים והתבררה כנכונה. לאחר שבתהליך הקונסטלציה קיבלה אחותה הנשכחת של הסבתא התייחסות ניתן היה להתייחס לשושלת האב. כחווית תיקון קיבל ג' חום רגשי מהשושלת של אביו והחל תהליך של סליחה כלפיהם. בסוף העבודה הוריד ג' את הסוודר.

2. העברה רגשית: א', בת 42, מוכשרת מאוד בשירה, הנחייה, ארגון, כתיבה ועריכת תוכן. א' מרגישה שבשנתיים האחרונות היא "תקועה" מבחינה מקצועית. א' תיארה חווית ילדות קשה שבה הייתהכבולה רגשית ע"י הוריה. בתהליך הקונסטלציה הנציגה שלה חוותה כי מישהי בעבר הרחוק של השושלת המשפחתית עבדה בחווה, כבולה לחווה בעבודה פיסית פשוטה למרות יכולותיה גבוהות.
בתהליך של תיקון, סליחה ולקיחת אחריות של הוריה של אותה אישה למצבה הכבול והמגביל ובתהליך דומה של נציגיהם של הוריה של א', תוקנתה הרגשתה של א', ובסוף העבודה היא הרגישה בטחון רב ביכולתה לפרוץ קדימה.
כשבוע לאחר הסדנא קיבלה א' עבודה כמפתחת סדנאות מודעות ומנחה במקום יוקרתי והיא חווה הגשמה, מימוש וגדילה בעשייתה.

3. י', בעל עסק לייעוץ בתחום מיזוג האוויר. י' המגיע לקונסטלציה בייעוץ אישי משום שהעסק שלו היה תקוע והוא לא הצליח לפתח אותו. בקונסטלציה העמדנו ייצוגים לאלמנטים שונים מהעסק ובנינו לאט לאט תרחיש להצלחת העסק. י' עמד במקומות של כל הייצוגים וחווה איך זה להיות המוצר, השוק, השפע, כשהתחושה הפנימית הולכת ומתחדדת לכדי ידיעה. המנחה הניחה ייצוגים לכישורים של י' ולתמיכה שהוא זקוק לה כדי להרים את העסק. י' התקדם בקונסטלציה עד שלבסוף יצא למרפסת ואמר " זהו, עשיתי את קפיצת המדרגה. אני יוצא מהריבוע". בתקופה שלאחר מכן המשיך י' לדווח על דרך בהירה וסלולה בניהול העסק המתפתח והפורח.

חשוב לציין כי יש מקרים בהם אנשים עברו תהליך מודעות ארוך, כשהקונסטלציה נותנת את הדחיפה האחרונה, כך שתוצאותיה מתגשמות בצורה מיידית במציאות. במקרים אחרים יכולה הקונסטלציה לפתוח תהליך של מודעות והיא "מתגשמת" כעבור מספר חודשים.

 


מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט