לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

 



   ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

מנדלה - כלי לטיפול בפחדים, חרדות, טראומה ועוד...
מיכל בן גל
, מלמדת התבוננות דרך ציורי מנדלות

מנדלה היא תרשים, דיאגרמה של היקום המצוירת מחול צבעוני על ידי נזירים. המילה "מנדלה" מגיעה מהסנסקריט, ופירושה הוא "מיכל המהות" או "מעגל מקודש". את העבודה עם מעגל ניתן למצוא בתרבויות רבות ושונות בעולם, והשימוש במעגל מהווה כלי פולחן בשלוש הדתות המרכזיות: בנצרות, באיסלם וביהדות.

השימוש ביצירת מנדלות הולך ומתרחב בארץ ובעולם. אומנים ויוצרים מוצאים במנדלה כלי המאפשר לבטא את הפנימיות ואת היצירתיות ללא פחד או מקובעות. אנשי חינוך, כגון מורים גננות, מטפלים ותרפיסטים למיניהם – כולם מודעים להשפעות הריפוי המופלאות של המנדלה.


מנדלה תרפיה -מחקרים קליניים
אנשי מקצוע רבים, ביניהם פסיכאטרים, פסיכולוגים ותרפיסטים באומנות, חוקרים בשנים האחרונות את ההשפעות המרפאות של יצירת מנדלה עם ילדים ומבוגרים.

ננסי. א. קארי וטים קאסר (2006) מעידים במחקרם שציור מנדלה מהווה כלי טיפולי מצוין לאנשים שחוו חרדות. המחקר מעיד על ירידה ברמת החרדה אצל אנשים שיצרו מנדלות. נמצא שיצירת מנדלות יעילה למצבי לחץ כאשר היא מבוצעת לפני או מיד לאחר פעילות מלחיצה. לדוגמה: אנשים עם חרדות ממבחנים או אנשים עם פחד מטיסות יכולים לצייר מנדלה לפני, בזמן או לאחר הטיסה או המבחן.

תמי באליצקי (2007) בעבודתה "קסם המנדלה" מספרת שהמנדלה עבורה היא כלי מדיטטיבי, כלי מסתורי ומתנה עוצמתית. יצירת המנדלה הביאה אותה ואת תלמידיה לחוות שקט עמוק, חיבור לאינטואיציה, חיבור לעוצמה, לחכמה פנימית וליצירתיות. באליצקי אומרת שדרך העבודה עם המנדלות, היא חוותה שמחה, התרגשות והרגשה של חיבור למקור.

פטי ג'יל הנדרסון (2007) מעידה בעבודת התזה שלה שאנשים שחוו מצבי טראומה, כתוצאה מכך הם סוגרים את עצמם וחווים קושי לבטא עצמם בכתיבה ובשיחה או חשים בושה ופחד (ממצב ההתעללות או מהטראומה שעברו). במצבים כאלו, דווקא יצירת מנדלה תאפשר ביטוי של מצבים טראומטים בדרך פשוטה ופחות מאיימת מכתיבה או דיבור.

כמו כן, קיימים מחקרים נוספים בקרב ילדים המאובחנים עם קשיי ריכוז על ההשפעה הממקדת והמרפאה של המנדלה.

פסיכולוגים, פסיכיאטרים ותרפיסטים רבים כמו קרל יונג, אדם בלאטנר MD)) ועוד משתמשים ביצירת מנדלה בעבודה הטיפולית עם מטופליהם וגם עם עצמם.

מי אני?
יצירת מנדלה וטיפול בעזרת מנדלה מביא את המטופלים השונים לשאול את אחת השאלות החשובות ביותר שאנו שואלים את עצמנו במהלך חיינו: "מי אני?"

"אפשר לומר כי גישתו של יונג רלוונטית במיוחד בשביל להאיר את מסעות החיים של אנשים באמצע החיים ומעבר. זהו השלב שבו התפקיד הנדרש בחיים השגרתיים - להרוויח כסף, לתחזק את משק הבית, להיות הורים, להיות חברים בקהילה – תפקידם אלו הופכים קצת פחות לוחצים, והשאלה שמתעוררת יותר ויותר היא: מי אני?" (אדם בלאטנר, (MD

אז מי באמת אנחנו? לשם מה אנחנו כאן? אלברט איינשטיין אמר כי "האדם הוא חלק מהשלם שאנו קוראים לו היקום, חלק המוגבל בזמן ובמקום. הוא מרגיש את עצמו, את מחשבותיו ואת רגשותיו כמשהו שנפרד משאר העולם, מה שמהווה מעין טעות אופטית. האשליה הזאת הפכה עבורנו לבית כלא, שמגביל אותנו בתוך העולם של הרצונות שלנו ובתוך החיבור למעגל הקטן של הקרובים לנו. המשימה שלנו היא להשתחרר מבית כלא זה, להרחיב את מעגל העניין שלנו, שיכלול את כל היצורים החיים ואת כל העולם במלוא תפארתו. אף אחד לא יוכל לבצע משימה כזאת עד הסוף, אבל הניסיונות עצמם להשיג את המטרה הזאת מהווים חלק מההשתחררות מהכלא הזה, והם הבסיס לביטחון פנימי".

סוד העיגול
לפי חכמת הקבלה, העיגול מסמל שלמות. בעיגול אין למעלה, למטה, שמאלה, ימינה - ביחס למרכז המעגל, שהוא המדד היחיד, כולם שווים. את המצב הזה – העגול, השלם – אנחנו משיגים רק כאשר כולנו מחוברים יחד.

אנו חיים בתקופה שבה כוחות הטבע "דוחפים" אותנו לגלות את התלות ההדדית שקיימת בינינו, ולהתחיל לחיות בהתאם לחוקי האיזון שבטבע – כמו במשפחה אחת גדולה שבה כולם דואגים ואוהבים זה את זה. המשברים שפוקדים את העולם הם הזדמנות להתחבר בינינו ולהגיע להרמוניה.

"העולם הוא עגול חוץ מאיתנו, לנו ניתנה ההזדמנות כקו. עלינו, בצורה הדרגתית, לתקן את עצמנו, להחזיר את כל המציאות לאין סוף, לקשר היפה הטוטאלי בין כולנו." (הרב ד"ר מיכאל לייטמן)

 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט