לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

להיות מיילדת*
רות פדידה,  רכזת מגמת הריון ולידה

הבחירה
מהיום שבו בחרתי ללמוד סיעוד, היה ברור לי לחלוטין כי את כל המסלול המייגע אני עוברת למען מטרה נעלה אחת ויחידה: להיות מיילדת בישראל.

במשך כ-17 שנים עבדתי בחדרי לידה בבתי חולים שונים בארץ, ומפעם לפעם קיבלתי לידות בית. מעצם היותי מאמינה ביכולותיה ועוצמתה של האישה , פעלתי לקידום ומימוש הלידה הטבעית בחדרי הלידה.

לאורך כל השנים ניסיתי לברר עם עצמי באיזו דרך אוכל לתרום יותר ליולדות, כיצד אוכל לספק להן בלידה - בשלבים הכי משמעותיים ורגישים בחייהן - את התמיכה וההעצמה המתאימים להן, כך שהן תוכלנה להגשים את תסריט הלידה אותו הן בחרו.

חזוני כלל התפתחות אישית, למידה, פתיחות ומימוש היכולות בלידה. לשם כך נדרש חינוך ללידה של כל הצוותים הסיעודיים באגף אמהות של הזוגות בהריון ותומכות הלידה.
בשלב ראשון למדתי את תחום המיילדות בארץ ובעולם, ליוויתי וקיבלתי לידות רבות בכל דרך שהיולדת בחרה בה ללא שיפוט וביקורת. העברתי העשרות וסדנאות בנושא הלידה הטבעית וההנקה לצוותי מיילדות ואחיות חדר לידה וכן למחלקת יולדות ואחיות בתינוקייה. הדרכתי מאות זוגות בהריון, בהכנה ללידה, השתתפתי בהרצאות ובכנסים, אך היכולת שלי הייתה מוגבלת אל מול אילוצי המערכת והנהלים - מערכת שאני חלק ממנה. לדוגמה, מספר המיילדות המצומצם לפיו כל מיילדת אחראית לשלוש יולדות במקביל.
מצוקה זו גרמה לי להמשיך לממש את חזוני ולהכשיר דולות / תומכות לידה, אותן ראיתי תמיד כמשלימות את צוות המיילדות.

הגדרת המקצוע
"דולה" ביוונית היא מילה המתארת אישה המסייעת לאישה אחרת. מקצוע זה היה ידוע עוד מתקופות קדומות. בתקופת התנ"ך מוזכרות הדולות שעבדו לצד המיילדות שפרה ופועה. בזמנו, הדולה הוכשרה על-ידי המיילדת שהעבירה לה את התורה תוך כדי ליווי מעשי של היולדות. תפקיד התומכת היה לתמוך ביולדת פיסית ורגשית. כמו הדולות, גם נשות השבט סייעו ותמכו ביולדת.

כיום עולה צורך רב לליווי בהריון, בלידה ואחריה בשל מספר שינויים חברתיים: המשפחה הפכה משבטית לגרעינית, הידע כבר לא עובר מאם לבת, והביטחון של היולדת בידע שלה ובגופה השתנה. השינוי המשמעותי ביותר הינו ריכוז רוב הלידות בחדרי לידה בשטח בתי חולים. במרבית הפעמים היולדת אינה מכירה את הצוות, מה שיוצר פעמים רבות חוסר בטחון, פחד וחשש מפני התהליך.

תפקיד המלווה בהריון, לידה ותינוק הוא ליצור היכרות מקדימה עם הזוג, ללוות אותו בתהליך ההריון, לבנות מערכת אמון מקצועית ולאפשר את התמיכה הפיזית והרגשית במהלך הלידה תוך שימוש בכלים הוליסטיים אותם רוכשים בקורס. כמו כן, המלווה ממשיכה את רצף הליווי לאחר הלידה על ידי תמיכה בזוג העובר שינוי מהותי והופך למשפחה.

אני מאמין
אני מאמינה שכל העוסקים במלאכה – רופאים, מיילדות ותומכות לידה - אחראים לרווחתה, שלומה ומימוש משאלת הלידה של היולדת, וכולם פועלים לטובתה.
על תומכות לידה להכיר בגבולות תפקידן כצוות משלים בחדרי הלידה, המסוגל בתנאים הקיימים להעניק ליולדת תמיכה פיזית ורגשית, בזמן שהמיילדות אחראיות לשלומם ובריאותם של היולדת והעובר. עבודת צוות משולבת תביא להצלחת הלידה ולמימוש משאלתה של היולדת.


*המאמר פורסם בגיליון דצמבר של "חיים אחרים"

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט