לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס


מה קשור
דרור זעירא,
מורה לכירולגיה ועיסוי שיקומי

מדי פעם נשאלת השאלה, מה הקשר שבין פציעה, בכל דרגה שהיא, שהייתה בעבר לבין הבעיה הנוכחית עליה מתלונן המטופל. תהיות מסוג אלה עולות בעיקר מפי המטופלים אשר אינם רואים את הקשר בין השניים. אז מה יכול לגרום לפציעה ישנה להמשיך ולהטריד זמן רב לאחר שכביכול החלמנו ממנה?

 

להבין תחילה
על מנת שנוכל להסביר את התופעה הנ"ל עלינו להבין אותה:
הגוף שלנו מונע על ידי השרירים, השרירים אוגרים בתוכם רגשות, ומה שגורם לשריר לפעול הוא העצבים. כל שריר משפיע על שריר אחר ולכל שריר יש שריר שמגבה אותו.

כאשר אני מקבל מכה באזור מסוים בגוף, השריר מגיב בהתכווצות. התכווצות זו מתחילה "אפקט הדומינו" במערכת השרירים בו כל שריר משפיע על שריר אחר. כך, למשל, פגיעה בשריר אגוניסט לתנועה מסוימת, תגרום לפגיעה גם באנטגוניסט שלו וגם בכל השרירים הסינרגסטים הקשורים אליו. כל אחד מהשרירים הללו הוא אגוניסט לתנועה אחרת וכאשר הוא פגוע הוא ישבש את פעולתם של כל השרירים הקשורים לאותה התנועה.

זה לא מסובך...
זה אולי נשמע מסובך אבל בעצם העניין די פשוט - דמיינו פגיעה בקרסול, שבגללה האדם יימנע מדריכה ("בריחה מכאב"), יעביר את משקל הגוף לצד הנגדי וגם יצלע מעט. כדי לשמור על שיווי המשקל האדם יטה את גופו לצד ה"בריא" ויאזן את ההטיה בעזרת חגורת הכתפיים והצוואר. לאחר זמן מה יופיע כאב בגב תחתון ולאחר מכן כאב בצוואר ואפילו כאבי ראש עזים. אדם זה יגיע לטיפול בגלל כאבי הצוואר! בבדיקת מנח היציבה שלו יתגלו לרוב ליקויים רק בשני המישורים, הסגיטלי והפרונטלי, ובמקרים קשים גם במישור האופקי.

הצלבה בתבנית התנועה
הניסיון לברוח מהכאב יוצר הצלבות בתבניות התנועה. בסופו של תהליך, הכאב "בקצה השרשרת" עשוי להיות הרבה יותר דומיננטי מהכאב המקורי אשר פתח ב"חגיגה".

גוף האדם נע בכל המישורים. תבניות התנועה נעות בהצלבה, כאשר בנקודה מסוימת נוצר מעצור (חסימה, סטגנציה, קריסטלים...כל שיטה וההגדרה שלה) תיפגע המערכת כולה.

על שרירים ורגשות
בתחילת המאמר הזכרתי את עניין הרגש וציינתי כי השרירים אוגרים בתוכם רגשות. הדוגמה הטובה ביותר לכך היא סיטואציה בה האדם סופג עלבון. אתם בוודאי מכירים את המשפט "כמו אגרוף לבטן" או "הרגשתי את כל כולי מתכווץ". למעשה, התחושה הרגשית המתוארת בשפה פיזית, מתארת אחד לאחד את מה שקורה לשרירים במצבים רגשיים.

הראש יכול אולי לשכוח, אך השריר צריך התייחסות אחרת על מנת לשחרר והזנחה של אותו כיווץ תמשיך את שרשרת ההשפעה שלו. כמובן שלא כל אמירה או התמודדות רגשית משאירה אותנו מכווצים ומקרטעים. גוף ונפש בריאים מתמודדים עם אחוז נכבד מחוויות החיים שלנו מבלי להותיר בנו סימן.

עיסוי רפואי
אחת השיטות הטובות והנפוצות לטיפול בבעיות אלו היא עיסוי רפואי-שיקומי. עיסוי שיקומי רפואי מתמקד בתהליכי שיקום של הגוף ועובד על כל הגוף על מנת להגיע לאיזון, כאשר ניתן דגש גם על המקום המוגדר (על ידי המטופל) כסיבה לטיפול וגם על הגורם הראשוני.

בעזרת העיסוי השיקומי הרפואי אנו מגיעים עד לרמת התא הבודד וגורמים לשחרור החסימה, ריפיון השריר, ולאיזון הגוף. חוכמתו של טיפול זה היא באבחון הבעיה ומציאת הגורם הראשוני שגרם לה.

תאור מקרה לדוגמא
תאור מקרה לדוגמה, הממחיש את הקשר בין כל מערכות הגוף, לאו דווקא בתוך מערכת התנועה בלבד:
מטופלת הסובלת מהשמנת יתר ומבצקות מעל לקרסול.
באבחון ראשוני נמצא שהראש שלה נוטה קדימה כאשר העורף מאד מכווץ וגורם לסנטר להיות מוגבה, וכתף שמאל שלה מכונסת לצד המידיאלי.
דבר זה מכוון אותנו לשרירים שמבצעים EXTENSION בעורף , ולשריר- PECTORALIS MINOR שמבצע הורדה וסיבוב כלפי מטה של השכמה.

מה קשור 1

שרירי העורף – משפיעים על מנח חוליות הצוואר, חגורת הכתפיים ובהמשך על היציבה כולה.

מה קשור 2

PECTORALIS MINOR - שריר קטן היכול להשפיע על מנח חגורת הכתפיים וליצור מערכת שלמה של לחצים הפועלים על העורף וקדמת הצוואר.


המטופלת סיפרה שלפני שש שנים עברה תאונה כשרכב נכנס ברכבה מאחור בצד השמאלי, אבל היא אינה רואה כל קשר בין התאונה לבעיות שלה מכיוון שההשמנה והנפיחות החלו רק לפני שנה וחצי.
ביקשתי מהמטופלת להביא תמונה שלה שצולמה לפני התאונה כשהיא עומדת בפרופיל וחזית. וזאת על מנת להשוות בין מצב העורף והכתף לפני התאונה לעכשיו.
בבדיקה שביצעתי למטופלת בשרירי ה- PECTORALIS MINOR הופיעו כאבים מקומיים, וכן בחוליה C7. ממצאים אלו העלו את החשד שההשמנה נובעת מבעיית חילוף חומרים עקב מערכת של לחצים ומנח לקוי של בלוטת התריס, וזאת למרות שבדיקות קופ"ח הראו שהבלוטה מתפקדת בגבולות הנורמה.

הכאב בשריר ה- PECTORALIS MINOR גורם להטיית הכתף, הגורמת להתכווצות הסרעפת, המעכבת את הסירקולציה. ולכן זה הוביל אותי לחשוב שהשריר לוחץ על INFERIOR VENA CAVA (הוריד החלול התחתון) ולכן אין סירקולציה טובה ודבר זה גורם לבצקת מעל לקרסול.

לאחר מס טיפולים הנפיחות בקרסול ירדה והמטופלת אף דיווחה על הפחתה של 2 ק"ג ממשקלה וזאת ללא כל שינוי בהרגלי התזונה שלה.

המסקנה המתבקשת והידועה היא שמנח היציבה, יציבה נכונה ויצירת תזרים פיזיולוגי, אנרגטי ומנטאלי תקין הנם ערובה לבריאות תקינה ויכולת פונקציונאלית גבוהה.

לבריאות! 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט