לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

חווית הלידה
רות פדידה, רכזת מגמת הריון ולידה

בדרך כלל, בזמן הלידה מרוכזת האם בעצמה ובכאביה, במאמץ שהיא משקיעה. כאשר מדברים על חווית הלידה מדברים עליה, בדרך כלל, מנקודת המבט האימהית. רות פדידה מציעה לעצור רגע ולראות את הדברים מנקודת מבטו של התינוק.

רגע לפני הלידה
הבה נתבונן רגע בלידה מנקודת מבטו של התינוק: בתום תשעה חודשים ברחם, הוא מכיר היטב את עולמו. בשלב זה הופכים הקולות , התחושות והמראות של עולמו לחלק ממנו, כמו כפות ידיו ורגליו, אין זה עניין סתום ומסתורי.

כוח המשיכה אינו מוכר לו ואינו פועל עליו. הוא שכב כמעט מחצית ההיריון במהופך וזה כלל לא הפריע לו.

הגבולות בחייו מוגדרים וברורים וכך גם האינסטינקטים שלו אשר היוו כלים להכרת עולמו המצומצם פיזית מצד אחד, אך שופע מידע, שיתוף והרגשות מצד שני, העוברים דרך חלון ההצצה הנפתח לו דרך אימו. כך הוא נחשף לדפוסי התנהגות, חשיבה ואף לתרבות אליה הוא עתיד להגיע.

הוא קיבל תשדורות מאימו ובאמצעותה מהעולם החיצוני. התשדורות הפריעו רגעית את שלוותו והניחו את היסודות הראשונים לחייו הרגשיים. מסרים מוגבלים של דאגה מסייעים לעובר לפתח את עצמיותו. מסרים קצרים ומפריעי שלווה של יחס ערכי או מצוקה המשוגרים על ידי אם המקרינה בדרך כלל אותות של אהבה ואכפתיות, לא יזיקו לעובר אלא במקרים נדירים.

כך בנה העובר את עולמו, נדבך על נדבך, תוך התפתחות מהירה של תאי עצב אשר מהווים תיבה של זיכרונות, ובהם יצרבו כל חוויה שאימו ואביו יעבירו אליו דרך חוויותיהם.

ויחד עם זאת עולמו המוכר מסב בו תחושת שייכות ובטחון.

ואז...
הלידה, לעומת זאת, היא הלם רגשי ופיסי מתמשך. זוהי חווית הנטישה והגירוש הראשונים אותם חווה התינוק, והוא לעולם אינו שוכח אותה כליל.

בזמן הלידה עוברות בו תחושות מעורבות של הנאה חושית שלא תאמן בהם כל חלקיק בגופו נשטף בנוזלים אימהיים חמימים, והוא זוכה לעיסוי רקמות עמוק בין שריריה של האם במעבר בתעלת הלידה,
אך ככל שהתהליך מתקדם מתחלפים רגעים נעימים אלה ברגעים אחרים, נעימים פחות ופחות, בזמן המעבר בתעלת הלידה הצרה, רגעים הנושאים בחובם כאב, פחד, חרדה, ותחושת נטישה.

רעידת אדמה מתמשכת
אפילו במקרים הטובים ביותר, תהליך הלידה מטלטל את גופו של התינוק כמו ברעידת אדמה. רגע אחד הוא צף בעונג בבריכת מי השפיר החמימים, ובמשנהו הוא נדחק בעוצמה רבה אל תעלת הלידה, צוואר הרחם ותעלת הנרתיק, ומתחיל התנסות מענה ומתסכלת העלולה להמשך שעות ארוכות.

רוב הזמן יטלטלו אותו הצירים, והתכווצויות הרחם יבריגו וידחפו אותו יותר ויותר אל תוך תעלת הלידה. ניתן רק לנחש מהי תחושתו של העובר כשאנו נמצאות בעיצומן של התכווצויות חזקות אלה. אך ברוב המקרים ובדרך הטבע, ברגעים אלה אנו מרוכזות בעצמנו ולא מקדישות מחשבה לתחושותיו של העובר.

תנאי הקבלה לעולם
בלידה רגילה העובר עתיד למצוא את עצמו מגיח לאוויר העולם בחדר קר ורועש, תחת אורות מסנוורים וסביבו חבורת אנשים זרים הנוגעים בו, תופסים, בודקים, מושכים ידיים ורגליים להצמדת תגי זיהוי ועוד.

מוחו של התינוק מתעד כל תחושה, הבעה ותנועה. דבר לא חומק מתשומת ליבו, אפילו פרטים זעירים ביותר יותירו בו זיכרונות בלתי נמחים, אם כי רק לעיתים נדירות הוא יוכל להיזכר ספונטנית בחוויות אלה בעתיד.

ניתן לרכך את תנאי קבלתו של העובר לעולם., תוך כדי מסע הלידה יכולה אימו לסייע לו בעזרת מודעות לסבלו ולקושי בו הוא נמצא. נשימות עמוקות לסיפוק חמצן נוסף, תנועות לשינוי הקטרים באגן ושימוש בכלים נוספים יכולים להרגיע את האם ולחזק את אמונה בגופה ובעוברה.

הורמון השכחה
יחד עם זאת, הליכי הלידה מניבים מעין פעולה של שכחה. מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו כי האוקסיטוצין, אותו הורמון הגורם להתכווצויות ולהפרשת חלב בהנקה, גורם לשכחה ולכך שזיכרונות רבים נשמטים ממוחנו.

ממחקרים שנעשו על בעלי חיים מפותחים ועל בני אדם ידוע בוודאות כי זיכרונות הלידה קיימים במוחנו, ואנו אף יודעים שניתן לעורר אותם שוב באמצעות היפנוזה ואמצעים אחרים (מתוך הספר "תינוקות זוכרים לידה").

לאם ולעובר שלום
לאור כל זאת, לא חשוב באיזה אמצעים תבחרו ללידה כל זמן שהלידה מתנהלת בצורה תקינה ולאם ולעובר שלום.

זכרו תמיד שיש בידכן אפשרות לרכך את הטראומה לעובר ברגע הגיחו לעולם, בעזרת אמצעים פשוטים כגון: שקט, כמה שפחות אנשים בזמן הלידה, להנמיך את האור, ולהשתדל שיהיה מונח ישירות על בטן אימו (רצוי בצד שמאל, שם ימשיך לשמוע את פעימות הלב המוכרות והמרגיעות), מיד לאחר חיתוך חבל הטבור להצמידו לעור האם בצד הלב והשד, להשמיע לו קולות מוכרים של אימא ואבא, וכמה שפחות להיפרד ממנו אם ניתן.

שתהיה לכם לידה רכה ומעצימה!

 

 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט