לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

 



   ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

 

 

המבנה הרגשי
 גלעד שדמון, מייסד ומנהל מכללת מהות

בחלוקה גסה, ניתן לחלק את בני האדם לבעלי רגשות ממוקדים ובעלי רגשות מעורבים. רובנו נמצאים אי-שם בתוך הסקאלה הזו. האם זה טוב לנו או רע לנו?  כמו תמיד, ניתנת לנו הזכות לבחור.

 

 

 רגש ממוקד ורגש מעורב

בכל הקשור למבנה הרגשי, ניתן לחלק את בני האדם, באופן גס, לשתי קבוצות: "קבוצת הרגשות המעורבים", ו"קבוצת הרגשות הממוקדים".

 

אם נדמה את המבנה הרגשי של האדם לקערה המכילה מים, כאשר אזורים שונים בקערה מייצגים רגשות מסוגים שונים, ומחיצות מפרידות בין אזור אחד לשני, נקבל שתי קערות שונות.

 

רגשות מעורבים

אצל קבוצת הרגשות המעורבים המחיצות אינן גבוהות, ולכן מכסים המים את קצותיהן העליונים. אם נגרום לתגובה רגשית היא תתאפיין בהרגשת מספר רגשות בו זמנית. על פי הדימוי, אם נזרוק אבן למים ייווצרו גלים גבוהים באזור מסוים, שיתפשטו במעגלים הולכים וגדלים בד בבד עם דעיכת גובה הגלים.

 

בעלי הרגשות המעורבים משככים את עוצמת רגשותיהם על ידי טשטוש והרגעה. הם מחלקים את "הסיכון הרגשי" על פני טווח נרחב של רגשות, ויעדיפו שלא לבוא במגע הדוק עם רגש אחד בלבד. לדוגמא: כשאדם כזה ירגיש כעס עולה, הוא יוכל לפרוק אותו, באופן חלקי, בעזרת צחוק עצבני, בדיחה עוקצנית או ניתוח המצב באופן הגיוני.

 

אנשים אלה חוששים לרדת לעומקו של הרגש ולכן יעדיפו תפיסת עולם אופטימית, או פסימית, שתאפשר להם לברוח אל התיאוריה והניתוח ההגיוני.

 

בני קבוצה זו אמנם לוקחים פחות סיכונים, אך בעצם נקיטתם בעמדה זו הם מוותרים על הלימוד החוויתי של החיים. לא פעם הם נוטים לשכלתנות קיצונית המציבה מחסום בפני יכולתם לזרום ולתקשר רגשית עם עצמם ועם הסובבים אותם.

 

המלצה

מומלץ לבני קבוצה זו להתמסר מדי פעם לרגש שעולה וללמוד לאבד שליטה הגיונית על מעשיהם. כך יוכלו לגעת בחוויתיות וללמוד שלא לפחד ממנה.

 

רגשות ממוקדים

בקבוצת הרגשות הממוקדים המבנה הרגשי שונה. אם נחזור אל דימוי קערת המים נראה כי בקבוצה זו מפרידות המחיצות לחלוטין בין האזורים הרגשיים השונים, עד מעל לגובה פני המים.

 

כשאדם כזה אוהב, הוא אוהב עד הסוף, מוכן לתת ללא גבול ותשומת לבו מוקדשת בכל רגע למושא אהבתו. אם נזרוק אבן לאזור מסוים תיווצר סערה באותו אזור, בעוד שקט מוחלט ישרור ביתר האזורים.

 

כשאדם זה שונא, הוא חש זאת בגופו ומרגיש באופן די מהיר, את השתלטות השנאה על טון דיבורו ותנועות גופו, תוכן דבריו ומעשיו. במצב זה אין הוא מסוגל לחשוב בבהירות על שום נושא אחר. יהיה לו קשה להתרכז בעבודות השגרתיות, והוא ישאף להתמסר לפעולות הקשורות למימוש הרגש השולט עליו.

 

לבני קבוצה זו יש נטייה טבעית לאיבוד שליטה והתמסרות למצבים רגשיים. נטייה זו תתגבר בנוכחות אנשים תומכים המבינים ללבם. אולם הדרך היחידה לצאת ממצבם הרגשי, מבחינתם, היא להגיע למיצויו בעזרת המעבר דרכו.

 

מערבולת רגשית

הדבר דומה לאדם הנסחף לתוך מערבולת שממנה יוכל להינתק רק אם יצלול אל מרכזה וייתן לה לזרוק אותו החוצה. אין טעם לנסות ולהסביר לבן קבוצה זו את חוסר ההיגיון שבמעשיו. כאשר הוא נמצא במצב הרגשי, אין הוא מסוגל לשמוע ולקבל דעות ורעיונות. צריך להקשיב לו, לתת לו להקשיב לעצמו ולהמתין לשוך הסערה.

 

סערה בכוס מים

מנקודת המבט של בני הרגשות המעורבים תהיה סערה זו "סערה בכוס מים". יקשה עליהם להבין מדוע מוצא אותו אדם את הצורך להעמיק ו "לטבוע" במצבים רגשיים שכאלה.

 

בני הרגשות הממוקדים מפתחים, בדרך כלל, רגישות לנקודות תורפה רגשיות של עצמם ושל אחרים. הם מסוגלים לגעת ולעורר רגשות הזדהות אצל הסובבים אותם, ולהציג על ידי כך את נקודות התורפה של חבריהם. מסיבה זו נמשכים בני שתי הקבוצות אלה לאלה, ובעקבות משיכה אל התכונה המנוגדת, מתחתנים לא פעם בני קבוצה אחת עם בני הקבוצה השנייה.

 

שינוי ועתיד

במידה ויהיו מוכנים להשתנות, או לפחות ללמוד לכבד את יתרונות בני הקבוצה השנייה, יהיו אלה נישואין מאושרים. במידה ויתבצר כל אחד מהם בעמדתו, יעלו הנישואין על שרטון תוך שנים מועטות.

 

התכונה המנוגדת, שכל כך משכה בהתחלה, תהווה בשלב מאוחר יותר את הגורם לדחייה. ברוב המקרים אין הסיבה לגירושין נעוצה בבן הזוג השני, כי אם בחוסר מוכנותו של היחיד לכבד ולקבל את האדם השני, על יתרונותיו וחסרונותיו, למרות השוני במבנהו הרגשי.

 

ואיפה אני?

שתי הקבוצות מייצגות את קצות הסקאלה. המבנה האישי של כל אחד מאתנו נמצא במקום כלשהו על הסקאלה. בהתאם למיקום זה אנו באים במגע עם רגשותינו, וחווים את המציאות.

 

וכמו בכל דבר, המודעות יכולה להביא לשינוי הרצוי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט