לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

 

הגוף הגשמי
גלעד שדמון, מייסד ומנהל מכללת מהות

 גופנו הגשמי מהווה את בסיס הפירמידה של האישיות. גישה זו הינה אבן יסוד חשובה ומרכזית בתפיסת העולם ההוליסטית. אנו מקדישים זמן רב לשירות צרכיו של הגוף הגשמי, ורובנו נוטים להיאחז באשליה שהוא עומד בפני עצמו, כגורם נפרד. בואו נדבר על זה.

 אטומים ויסודות
 
גופנו הגשמי מורכב מאטומים של יסודות המצויים על פני כדור הארץ. האטומים מרכיבים מולקולות, המולקולות בונות תאים, התאים יוצרים רקמות, הרקמות השונות מצטרפות לאיברים, והאיברים מרכיבים את מכלול הגוף הפיזי.
 
 על פניו, התמונה נראית פשוטה, אך גם היום, לאחר מחקר מדעי מורכב, יסודי ומעמיק, כבר למעלה מ200 שנים, עדיין רב הנסתר על הגלוי.
 

שלמות הגוף והראיה ההוליסטית

שלמות הגוף ומושלמותו הינה הנחה יסודית של הגישה ההוליסטית. אמנם איננו מבינים באופן מדויק כיצד פועל גופנו, אך דווקא לכן אין לנו זכות לקבוע שהוא פגום, או לקוי ביסודו.

שמעתי על תיאוריה המסבירה את שכיחותם של כאבי גב תחתון בחברה המערבית, בכך שעמוד השדרה שלנו אינו בנוי להליכה על שתיים, אלא להליכה על ארבע. מעניין מה יאמרו חסידי התיאוריה הנ"ל אם ילכו על ארבע במשך חודש. ואם תיאוריה זו נכונה, כיצד זה יתכן שאנשים המתרגלים בקביעות יוגה, טאי צ'י, את שיטת אלכסנדר וטכניקות דומות, או אלו המודעים לתנועת גופם ומתחשבים במגבלותיו, חיים עד גיל מבוגר ללא שום תזכורת מן הגב התחתון?
 
האשמת מבנה גופנו, האבולוציה, או כל גורם חיצוני אחר הינה בריחה מאחריות על תפקודנו בעולם החומר. הגישה ההוליסטית מפנה את תשומת ליבו של האדם לאחריות אישית ובלעדית על גופו.
 

ללמוד להשתמש בגוף

עלינו ללמוד להשתמש בגופנו בצורה נכונה. קודם כל כדאי להקשיב לרמזים שהוא שולח, ולתרגם אותם לשפת המעשה.
 
כשקונים מכשיר חשמלי, מקבלים עמו את הוראות היצרן. גם לגופנו יש "הוראות יצרן", אך הן אינן רשומות בשפה מילולית מוכרת. יש צורך ללמוד אותן באופן אישי, על פי התנסות, לפעמים דרך ייסורים וכישלונות, אבל אף אחד לא יכול ללמוד את המגבלות של גופנו במקומנו.
 
הגוף הגשמי מחויב לחוקי החומר. יש לו גבולות. ביכולתנו לשנות אותם במידה מסוימת, אבל רק עד הגבול הבא. אפשר לתרגל גמישות ולבצע שפגאט, אבל לא הרבה יותר מכך. אם נחצה את הגבולות מהר מדי נגרום לנזק בלתי הפיך.
 
 

איזון ושינוי

הגוף מתפקד תוך שמירה על איזון מדויק. אדם יכול לחיות בסביבה בה מגיעה הטמפרטורה לחמישים מעלות צלזיוס מתחת לאפס, או ארבעים מעלות בצל. אך אם סוטה הטמפרטורה הפנימית של הגוף במעלת צלזיוס אחת למעלה או למטה, נחוש בכך באופן מידי. אם תחרוג הטמפרטורה בשתי מעלות כבר יקשה עלינו לתפקד, וסטייה גבוהה יותר עלולה לגרום ליציאה מוחלטת מאיזון.
 
הגוף זקוק לזמן מוגדר על מנת להסתגל לשינויים. הגופים המעודנים יותר של האישיות פועלים הרבה יותר מהר מן הגוף הגשמי.
 

כל אדם הוא עולם שלם

אחת לכמה זמן מתפרסמת ידיעה על זקן בן מאה ועשרים שמוכן לגלות את סוד אריכות הימים - לשתות כוס שמן זית בכל בוקר על קיבה ריקה, או לאכול פטרייה אינדונזית בכל ארוחת צהריים, או כוסית של ויסקי לפני השינה...  לא פעם שמעתי על אדם שחייו ניצלו לאחר שכל הרופאים הרימו ידיים. הוא גילה שיטת התזונה מסוימת שגרמה להחלמתו המהירה. מאז הוא מקדיש את חייו להפצת השיטה בעולם.
 
סביר להניח שכל אותם אנשים אינם משקרים, ואפילו לא מגזימים בתיאורים, אך צריך לזכור שקיים שוני גדול בין גוף לגוף ובין אישיות לאישיות.
 

עיקר וטפל

לפעמים הופך העיקר לטפל והטפל לעיקר. על כל אחד מאיתנו לקבוע מה עבורו הטפל ומה העיקר. אדם שקשוב לעצמו לא צריך הדרכה חיצונית.
 
אפשר ללמוד מילדים כיצד להקשיב לצרכי הגוף. בעבר ילד שחסר לו סידן היה עשוי לקלף סיד מהקיר ולאכול (היום הצבע הוא נטול סיד...). ילד שזקוק לסוכר על מנת להפיק בקלות אנרגיה רבה, ידרוש ממתקים, ואם יזדקק לוויטמין C יבקש עגבנייה.
 
שלבי חינוך ועיצוב האישיות בתהליך ההתבגרות, גרמו לנו להתרחק מן ההקשבה לגוף, ולהיאחז בהרגלים סביבתיים ותרבותיים.
 

על הקצה

אם נלמד לסנן ולמיין את המחסומים החוצצים בינינו לבין צרכיו האמיתיים של גופנו, בינינו לבין המדריך הפנימי, נחסוך לעצמנו סבל רב, ותחלואים שונים הנגזרים מהתעלמות זו.
 
המקור למחסומים אלו נמצא, כמובן, בגופים האחרים של האישיות. הגוף הגשמי יכול לבקש את עזרתם אולם אין הם חייבים להיענות לו בכל מחיר.
 
אם נתבונן על הקצוות, נגלה בצד אחד אנשים הסוגדים לגופם והופכים לעבדים של צרכיו, ובקצה השני את האנשים המתעלמים ככל יכולתם מגופם ומעצם קיומו. כל נקודת מבט שיפוטית, חיצונית, תחטיא את האמת בבואנו לבחון נושא זה.
 

מודעות

לכל אדם ישנם קריטריונים אישיים לסדרי העדיפויות על פיהם הגדיר את יחסו לגופו. השאלה הנשאלת היא האם האדם מודע  למחיר שהוא משלם בעד בחירתו בקצה זה או אחר? האם בחר בדרך ההתייחסות לגופו מתוך מודעות, נוחיות, בורות, פחדים, עקשנות, הרגלים, התמכרות, או כל ברירת מחדל אחרת?
 
בבואנו לעזור לאדם אחר לשמור על בריאותו הגופנית, עלינו להינתק מהדיעות, הרעיונות והביקורת שיש לנו בנושא זה, ולהפנות את אותו אדם אל ההקשבה, המודעות העצמית, והזרימה עם ההדרכה הפנימית שקיימת בו.
 

 

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט