לימודי הילינג קורס לימודי רפלקסולוגיה לימודי דולה קורס מודעות עצמית עיסוי דמיון מודרך לימודי נטורופתיה הגדלת חזה קורס עיסוי
לקבלת מידע נוסף הרשמ/י
שם:
מס' טלפון:
כתובת דוא''ל:
מכללת מהות העבירה ב 28/4/13 את פעילותה לקמפוס ברושים לרפואה משלימה באונ' ת"א, רחוב חיים לבנון 30 ת"א

מועדי פתיחת קורסים

חניה-בברושים

הרשמ/י למפגש היכרות

    ברושים בפייסבוק
    מהות בטוויטר
מהות ביוטיוב
  מהות בגוגל פלוס

הכליה שסירבה לקבל טיפול - ההכנה לטיפול האנרגטי
גלעד שדמון, מנהל ומייסד מכללת מהות, מלמד רפלקסולוגיה

 

(מאמר זה פורסם בעיתון איגוד הרפלקסולוגים הישראלי בספטמבר 2006)

היא הגיעה לטיפול כמו רבים לפניה, מילאה שאלון, עברה תישאול ראשוני לגבי מצב בריאותה ונשכבה על מיטת הטיפולים. לאחר הכנה קצרה ניגשתי אל כפות רגליה ורציתי להתחיל בטיפול. חשבתי להתחיל עם הכליות ומערכת השתן כדי לנקות את הדם, וקירבתי את הבוהן אל אזור הכליה השמאלית שלה. עוד לפני המגע חשתי התנגדות במקום. משהו עמד ביני לבין כף הרגל ולא נתן לי לגעת בכליה.

 

לשם בדיקה ניגשתי אל הכליה הימנית. היא קיבלה אותי בשמחה ושתתה בצימאון כל גרם של אנרגיה שהגשתי לה. המשכתי בטיפול ולאחר כחצי שעה ניסיתי לגשת שוב אל הכליה השמאלית אולם היא עמדה בסירובה העיקש וגרמה לי לוותר על הנגיעה בה עד סוף הטיפול.


לאחר שהתעוררה שאלתי אותה בעדינות אם שכחה במקרה לספר לי על משהו בריאותי שקשור למערכת השתן שלה. לפתע תפסה את ראשה, פקחה את עיניה בחוזקה ואמרה לי "אוי נכון, שכחתי, עברתי ניתוח לפני מספר שנים, בו נפגעה הכליה השמאלית שלי באופן בלתי הפיך". על שאר הפרטים אסור לי לספר לכם, אולם דבר אחד אני חייב לציין. זו היתה הפגישה הראשונה שלי עם העוצמה האדירה של הטיפול האנרגטי, אותו אתאר בפניכם במאמר זה.

מגבלות התפיסה
כל אדם ומכל שכן כל מטפל תופס את המציאות בה הוא חי בעזרת החושים שלו.
רובנו רואים, שומעים, מריחים, טועמים וממששים פחות או יותר כמו כל שאר האנשים שחיים סביבנו, ולכן אנחנו מסוגלים לתקשר האחד עם השני בעזרת אותם מושגים. משפטים כגון: "ראיתי סרט מצוין", "הריח הזה נהדר", "אני אוהב את השיר הזה", "טעמת את העוגה הזו?" מובנים לכל אדם. לכל היותר אני יכול לחלוק על האדם שהביע את התפעלותו בכך שאטען כי אינני אוהב את מה שהוא אוהב, אבל ברור לשנינו על מה אנחנו מדברים.

כשמכניסים את המילה "אנרגיה" למילון המושגים מתחילים העניינים להסתבך מעט. אם אומר למישהו שאני חש חסימה אנרגטית בכבד שלו, הוא יכול להאמין לי או לא. אולי ילך למטפל אחר וישאל גם אותו מה הוא חש, אבל אם הוא עצמו לא חש משהו בכבד, אין לו שום אמצעי לאמת את מה שגיליתי. הקושי הוא שבדרך כלל אנשים לא חשים את הכבד שלהם אלא אם כן הוא כבר במצב פתולוגי, ומשפיע על בריאות הגוף כולו, אולם מצד שני אולי יש כאן אפשרות למנוע מצב פתולוגי לפני שיגיע לרמה הפיזית? באותה מידה אם אחוש חסימה בצ'אקרת הגרון, איך אדע אם גם המטופל חש תחושה כזו? אולי אין לו מושג קלוש על מה שאני חש, ואולי זה בדיוק מה שהוא מעוניין לשמוע כבר זמן רב?

התשובה לשאלה זו מאוד פשוטה. ככל שאנחנו מתעסקים עם חומר עדין יותר כך מתברר שתפיסת המציאות שלנו היא סוביקטיבית לחלוטין, ונעשה קשה יותר לבטא אותה במילים.

כך או אחרת כולנו רואים את העולם מנקודת מבט מאוד צרה ואישית, אולם כל עוד מדובר על חומר גס הבנוי מאטומים מאורגנים ומסודרים באופן הקרוי "חומר" אין לנו ספקות לגבי קיומו אלא רק לגבי היחס שלנו אליו, ואילו כאשר מדובר על חומר עדין יותר, הקרוי "אנרגיה" עולה ספק לא רק לגבי היחס אליו אלא גם לעצם קיומו.

המסקנה המתבקשת היא שלא תמיד אפשר לדבר על מה שחשים, וגם כשאפשר להתבטא צריך לחשוב היטב כיצד יקבל זאת הצד השני. על נושא זה נדון במאמר אחר.

עידון החושים
שאלה חשובה לא פחות היא: כיצד ניתן לחדד ולעדן את חושינו כך שנוכל לחוש את האנרגיה באופן ממשי, אמיתי, באופן שיאפשר לנו לסמוך על מה שאנחנו חשים, ולטפל בהתאם לתחושותינו ממש כאילו מיששנו,ראינו או שמענו את הדבר ברמה החומרית.

לשם כך צריך המטפל לפתח את החושים שלו, לעדן אותם, לאמן את עצמו יום יום, כדי שעולם האנרגיות לא יהיה בעבורו מושג מופשט אלא מציאות ממשית.
חשוב להדגיש שלא מדובר כאן על מיסטיקה, או על רוחניות, מדובר בסך הכל על היכולת לעדן את החושים שלנו, כך שנחוש רמה זכה יותר של המציאות.

כל אחד יכול לעשות זאת. ראיתי במהלך חיי כמטפל וכמורה אלפי אנשים שהתאמנו בחידוד החושים והצליחו לחדור אל רמה עדינה יותר של תחושה, למרות שרבים מהם הגיעו עם תפיסת עולם מאוד סקפטית, ולעיתים אפילו צינית כלפי הנושא.

ההכנה לטיפול
החלק החשוב ביותר באימון הוא ההכנה. תרגילים פשוטים יום יומיים של טאי צ'י או צ'י גונג מפתחים באדם את היכולת לחוש את שדה האנרגיה שלו ושל אחרים.
לדוגמה: ניתן לעמוד בפיסוק ברוחב המותניים, לקפל מעט את הברכיים כאילו שיושבים על כיסא גבוה, להכניס את הסנטר פנימה לכיוון הצוואר, לנשום עמוק אל הבטן התחתונה, ולהניע את גוף ימינה ושמאלה כאשר תנועת הבטן היא שמובילה, ובית החזה נע אחריה. במהלך התרגיל רצוי לנעוץ את מבטנו בחפץ הנמצא רחוק ככל האפשר לפנינו ולהשאיר את הראש בכיוונו. כמו כן יש לשמור על ידיים רפויות ולתת להן להתנדנד סביב הגוף באופן חופשי.

תרגיל זה משפר באופן משמעותי את תנועת האנרגיה בגוף, מחדד את מידת היכולת לחוש ומשפר את זרימת הדם בעמוד השידרה. תרגול יום יומי שלו לא יותר מחמש דקות יעלה את מידת התחושתיות של כל אדם, אולם למטפלים מומלץ לבצע אותו לפני כל טיפול.

גם הדמיון הוא אמצעי נהדר לחידוד החושים. כדי להגיע לטיפול במצב רגוע ונינוח מומלץ למטפל לבצע מספר פעולות לפני המגע הראשוני עם כפות הרגליים של המטופל. הוא יכול לשבת, לעצום את עיניו, לנשום מספר נשימות עמוקות, ולדמיין ששורש חום אדמדם יוצא מהבטן התחתונה שלו לכיוון האדמה. בשלב הבא הוא יכול לדמיין שנמצא בטבע, יושב על דשא ירוק, נחל זורם לידו, שמיים תכולים... או כל איזור טיבעי ונעים אחר שעולה בדמיונו.

האוירה שיביא עימו לטיפול לאחר הכנה כזו תסייע לו לחוש ביתר עדינות את האנרגיה של המטופל.

הגישה לטיפול
גם כשניגשים אל המטופל לאחר ההכנה, יש לבצע זאת מאוד לאט, בהדרגה, תוך תחושת השדה העוטף את כפות הרגליים, ולהזהר שלא "להתנפל" עליו. ככל שננוע יותר לאט כך נתחבר עמוק יותר אל התחושה האנרגטית.

עכשיו אפשר להעביר את קצות האצבעות בעדינות במרחק של כחצי סנטימטר מהאיזור הפלנטרי של כף הרגל. בשלב זה כל אחד חש בהתאם למבנה האישי שלו. אחד יחוש זרם בקצה האצבע, השני יחוש חום או קור, השלישי יחוש משהו דחוס או ריק. לא משנה מה אנחנו חשים, העיקר הוא שנתחיל להבחין בהבדלים בין האיזורים השונים.

תרגול חוזר של גישה זו לטיפול יפתח בנו את החוש האנרגטי ויאפשר לנו לטפל מרמה אחרת לחלוטין של טיפול. הרבה יותר עדין, עמוק, חזק ומהיר מן הטיפול הפיזי.

בשלב הבא יכול המטפל לבחור באחת משיטות הטיפול האנרגטיות שלמד ולפתח אותן על פי תכונותיו.
נסיוני הרב לימד אותי שלכל מטפל ישנה דרך מיוחדת המאפיינת אותו בלבד, להגיע אל המטופל ולהבין מה באמת הוא צריך. אני רואה את תפקיד המורה כמי שאמור לסייע לתלמיד לפתח את היכולת הזו לכלי טיפולי ממשי. לכן יש כאלו שלומדים עשרות שיטות טיפול, אולם אחת מהן מוצאת חן בעיניהם יותר מן היתר, ועליה הם שמים דגש, ואחרים שמשתמשים בכל השיטות שלמדו. יש גם כאלו שמפתחים בעצמם שיטות על בסיס הגישה שלמדו בבית הספר בצירוף לנסיונם המצטבר.

בכל אופן אני ממליץ לכל מי שרוצה להתעסק בנושא זה ולפתח אותו שלא יוותר לעולם על ההכנה הנכונה לטיפול ועל הגישה המאפשרת לו להתפתח, לעדן את חושיו, ולמצוא עניין מחודש בכל טיפול וטיפול.

בהצלחה


המאמר להורדה בקובץ word

מהות, מכללה לרפואה משלימה, העבירה פעילותה לקמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב | כתובת: חיים לבנון 30  רמת אביב, ת"א | למפת הגעה - לברושים  
טלפון בברושים: 03-6411961 | פקס: 03-5376080 |  דוא"ל: info@mahut.co.il

Berliner Design
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט